Estetik ve Konservatif Diş Hekimliği   Dt. Osman NURSAL med.dent                                   Kadıköy / İstanbul

 

Estetik Diş Hekimliği
 

 

Diş Çürüklerinde Tedavi
 

 

Diş Eksikliklerinin Tedavisi
 

 

Diş Eti Sağlığı
 

 

Hakkımızda
 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

KANAL TEDAVİSİNİ ANLAYALIM - doğal dişlerinizin kurtarılması

Kanal tedavisi endodontidir. Endodonti kelime olarak dişin içi anlamındadır. Bu tedavide dişin kronundaki pulpa odası ve kökü içerisindeki pulpa kanalları hedef alınır. İçerlerinde bulunan ve dişin beslenmesini sağlayan ; sinirler, kan ve lenf damarları temizlenir. Temizlenen bölgeler dolgu maddesiyle kaplanır böylelikle dişin kaybolan fonksiyonu geri kazandırılır.

Kanal tedavisini gerektiren bir çok durum vardır. Bunlardan en belirgin olanı büyük ve çok ilerlemiş çürüklerdir. Çürük minede başlamış tedavi edilmediği için ilerleyerek dişin sinirlerine kadar ulaşmıştır. Kanal tedavisi gerektiren diğer durumlardan bazıları da ; pulpaya kadar uzanan kırıklar, ani sert gelen darbeler, eski kötü dolgular, dişeti hastalıklarıdır. Sebep her ne olursa olsun pulpa zarar görmüş, bir enfeksiyon oluşmuştur. Tükrük içindeki bakteriler pulpada çoğalmış, bir baskı ve ağrı hissi oluşturmuşlardır. Devamında pulpanın ölümüyle de diş etrafındaki kemiğin kaybı sözkonusudur.

Tedavi de zamanlama oldukça önemlidir. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa hasarlı dişin kurtarılabilme şansı o kadar artar. Ağrı hemen kesilir ve enfeksiyonun yayılma riski azalır. Tüm dişhekimleri kanal tedavisi eğitimi alırlar ve tedaviyi rutin olarak uygularlar. Ancak bazı durumlarda hastalar endodontistlere (kanal tedavisi dalında uzmanlık yapmış diş hekimlerine) sevk edilebilirler.

 

                                              DİŞi TANIYALIM

Eğer sağlıklı bir dişin nasıl hasar gördüğünü bilirseniz kanal tedavisinin mantığını ve ağzınız için neden gerekli olduğunu daha iyi anlarsınız.

        

UYGULAMA

Klinik muayene ve röntgenler sonucunda kanal tedavisi gerekli görülürse bir veya birkaç randevulu tedavi planlaması yapılır. Seanslar 1-2 saate kadar sürebilir. Lokal anestezi uygulanır. Bazen dişinizin üzerine plastik bir örtü yerleştirilebilir, bu örtünün amacı dişe tedavi sırasında bakterilerin girmesini azaltmaktır. Kanal tedavisinde amaç hastalıklı pulpayı temizleyerek dişi enfeksiyondan arındırmaktır. Temizlenen kanallar sızdırmaz bir şekilde doldurulur. Tedavi sonrasında dişin kaybolan estetiği fonksiyonu geri kazandırılmış olur.

TEDAVİ SONRASI BİLGİLER

Kanal tedaviniz hakkında bilmeniz gereken unsurlar şunlardır :
- Renklenme – Kanal tedavisi görmüş dişin bir miktar renk değiştirmesi normaldir. Eğer diş estetik açıdan önemli bir yerde ise beyazlatma işlemi gerekebilir. Hekiminize beyazlatma tedavisi hakkında danışabilirsiniz.
- Kırılganlık – Kanal tedavisi görmüş diş, canlılığını kaybetiği için doğal dişlere göre daha kırılgan olur. Bu sebeple gerekli durumlarda diş mutlaka kaplanmalıdır.

Bazen kanal tedavisinde başarısızlık görülebilir ve ağrı devam edebilir. Bunun sebebi ekstra kanallar, kırık kökler, ve çok eğri kökler olabilir.

Ekstra kanallar dişin ana kanallarından dal almış yana doğru uzanan kanallardır bu kanalların temizlenmesi ve doldurulabilmesi imkansızdır.

 

Eğri kanallar ise kanal eğelerinin mekanik temizliğini zorlaştırırlar çoğu zaman eğeler bu eğri uçlara erişemez ve tam temizlik sağlanamaz. Bazen de mükemmel yapılmış bir kanal tedavisi aylar, seneler sonra bilinmeyen sebeplerle ağrı yapabilir veya enfekte olabilirler.


       

- Anestezi etkisini kaybedene kadar uyuşmuş dili ve dudağı ısırmamaya dikkat edin.
- Tedavi sonrası 2 saat hiçbirşey yiyip içmeyin. Geçici dolgu yapıldıysa o tarafta sert gıdalar çiğnemekten kaçının.
- Kullanılan ilaçlar ve işlemler yüzünden tedavi sonrası ve ertesi gün hafif ağrı olması normaldir. Ağrı kesici kullanabilirsiniz. İlk ağrı kesiciyi işlem bittikten 1.5 saat sonra almanız uygundur.
- Ağrı 2. günden sonra şiddetle devam ediyor veya tedaviden sonra ağrıda azalma olmuyorsa doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir.
- Kanal tedavisinde %100 başarı dişin tedaviye verdiği cevapla mümkündür. Bazı durumlarda tedaviye cevap alınmazsa diş çekimi gerekebilir.
- Tedavi sonrası yerleştirilen geçici dolgu tamamen düşerse mutlaka kontrole gelmelisiniz.
- Tedavi sonrası dişte madde kaybı çoksa doktorunuz dişin ömrünü uzatmak için kaplama yaptırmanızı tavsiye edecektir. Vakit kaybetmeden kaplamayı yaptırmalısınız.

 

“Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez”

 

Çocuklar için Diş Hekimliği
 

 

20 Yaş Dişleri
 

 

Tedavilerden Sonra Uyarılar
 

 

Ağız Hijyeni
 

 

Sterilizasyon
 

 

Adres ve Kroki      

 

Şemsettin Günaltay Cad. Çelik Apt. No:147/6 Kazasker 34738, Kadiköy

Kazasker Shell ve Burger King Yanı


Randevu İçin  (0216) 357 53 44

 

Erenköy diş kazasker diş anadolu yakası diş kadiköy diş diş hekimi hekimi zirkon zirkonyum zirkonyum porselen zirkonyum porselen fiyat zirkon kaplama lamina laminate porselen tırnak porselen estetik diş diş dolgusu kanal tedavisi 20 yaş dişleri 20 lik ameliyatı porselen kaplama dolgu fiyat diş yaptırma porselen köprü implant diş beyazlatma diş taşı temizliği maliyet ücret kaç para ücretleri diş doktoru estetik diş hekimliği lazer diş beyaz dolgu lazerle dişeti ameliyatı dişeti hastalıkları dişeti ameliyatı gömülü diş ameliyatı periodontolog protez uzmanı kaplama yaprak porselen zirconia cercon zirkon empress para ücret fiyatları fiyat ödeme diş çekimi kırık diş diş ağartma diş muayenehane diş klinik diş hastane beyaz diş ortodonti çarpaşık dişler diş teli diş hekimi, diş doktoru, diş tedavisi, kazasker diş, porselen kaplama, zirkonyum kaplama, erenköy diş, zirkonyum porselen diş, zirkonyum porselen kaplama, porselen diş fiyat, diş hekim, www.dishekim.com, porselen laminate, porselen lamina, implant, diş beyazlatma, bleaching, diş estetiği, estetik diş, estetik diş tedavi, diş dolgusu, 20 yaş dişleri, osman nursal, kazasker diş, kadiköy diş, diş tedavi, diş tedavi ücretleri, estetik diş tedavi, diş düzeltme, zirkonyum kaplama, anadolu yakası diş, porselen diş fiyat, zirkonyum diş fiyat, beyaz dolgu, 20 yaş dişi, gömülü diş ameliyatı, endodonti, kanal tedavisi

 
 2008 Osman NURSAL | Şemsettin Günaltay cad. Çelik apt. no:147/6 Kazasker 34738, Kadiköy İST  | Web Design by Deniz Derelli

oyun komedi sohbet siteleri